جمع آوری گاز دی اکسید کربن از خروجی فرآیندهای پالایشگاه گاز بیدبلند

شانا _ گروه پالایش و پخش: در اجرای یک پروژه پژوهشی گاز دی اکسید کربن از خروجی فرآیندهای پالایشگاه گاز بیدبلند جمع آوری و مورد مصرف بهینه قرار می گیرد.
به گزارش خبرنگار شانا در مناطق نفتخیز جنوب در نشستی که به تازگی از سوی واحد پژوهش و فناوری پالایشگاه با حضور محمد پور رضا مدیرعامل برگزار شد،  پیشنهاد شرکت راهبرد انرژی البرز در این زمینه مورد بررسی کارشناسی قرار گرفت.
محمد نژاد مطلق رئیس واحد پژوهش پالایشگاه گاز بیدبلند در این باره توضیح داد: بررسیها نشان می دهد سالانه حدود ۱۸۰ هزارتن گاز دی اکسید کربن با خلوص بالاقابل استحصال است.

وی گفت: CO2 قابل دستیابی نزدیک به ۹۵ درصد دارای خلوص بوده و مقدار جزئی سولفید هیدروژن (H2S)، همراه دارد.

نژاد مطلق افزود: CO2 قابل استحصال در مصارف صنعتی، تزریق به چاههای نفت جهت EOR ، مصرف در کارخانه های نوشابه سازی و غیره  قابلیت استفاده خواهد داشت.

وی در ادامه اظهار کرد: افزون بر این به لحاظ الزامات CDM و مسائل و تعهدات زیست محیطی ضرورت انجام این طرح به شکل اصولی دوچندان می شود.

رئیس واحد پژوهش پالایشگاه بیدبلند با اشاره به تاکید مهندس پوررضا مدیر عامل پالایشگاه مبنی بر انجام ضابطه مند این پروژه، گفت: با توجه به موقعیت خاص و راهبردی پالایشگاه بیدبلند در این نشست قرار شد که شرکت راهبرد انرژی البرز شرح کار منظمی تنظیم و ارائه دهد تا در RFP تایید شده قبلی اِعمال و موضوع تا حصول نتیجه اثربخش نهایی پیگیری شود.

پالایشگاه گاز بیدبلند دارای  چهار واحد پالایش با ظرفیت اسمی هر کدام شش میلیون و ۸۰۰ هزار متر مکعب در روز است.

این پالایشگاه در ٣٣ کیلومتری محور رامهرمز، بهبهان در شرق استان خوزستان قرار دارد.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *