پرداخت ۳۰ میلیارد تومان وام به شرکتهای پژوهشی فعال در حوزه نفت

شانا: بر اساس توافق نهایی سه جانبه میان صنعت نفت، معاونت فناوری ریاست جمهوری و پارک فناوری پردیس برای ایجاد صندوقی مشترک با سرمایه اولیه ۳۰ میلیارد تومان،وامهای کم بهره به شرکتهای پژوهشی خصوصی فعال در حوزه نفت و گاز پرداخت می شود.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران در گفتگو با خبرنگار شانا، با بیان این که ماه گذشته توافقنامه ای سه جانبه میان پارک فناوری پردیس، معاونت فناوری ریاست جمهوری و شرکت ملی نفت ایران برای ایجاد صندوقی مشترک بسته شد، گفت: این صندوق به شرکتهای خصوصی فعال در حوزه نفت و گاز وام با بهره کم پرداخت می کند.

علی عمادی تصریح کرد: بر اساس این توافق، پارک فناوری پردیس و معاونت فناوری ریاست جمهوری به ازای سرمایه گذاری ۱۵ میلیارد تومانی صنعت نفت در این صندوق، نیز سرمایه گذاری می کنند تا از پروژه های پژوهشی مرتبط با نفت و گاز با وام حمایت شود.

وی اظهار کرد: شرکت ملی گاز و شرکت ملی نفت ایران به ترتیب ۵ و ۱۰ میلیارد تومان در این صندوق مشترک سرمایه گذاری خواهند کرد، ضمن آنکه این سرمایه گذاری تا ۵ سال قابل افزایش است.

عمادی پیشتر در گفتگو با شانا از موافقت وزیر نفت با تاسیس این صندوق و سرمایه گذاری مشترک شرکت ملی نفت ایران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد و گفته بود: شرکتهای دانش بنیان برای استفاده از وامهای این صندوق بایستی تجهیزات، مواد و خدمات مورد نیاز صنعت نفت را با همکاری پارکهای علمی و فناوری کشور مانند پردیس انجام دهند.

به گفته مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران با هدف ایجاد انگیزه کاری در بین محققان و متخصصان کشور پیش بینی شده که آنها بتوانند تا ۵١ درصد از سهام شرکتهای دانش بنیان و وامهای آنها استفاده کنند.

برای تحقق این امر بایستی سیستمهای انگیزشی برای محققان و متخصصان دیده شود تا آنها احساس کنند که هرگونه پیشرفت در زمینه تجاری سازی، منافع بیشتری برای آنها به همراه دارد، خوشبختانه این موضوع در قوانین تصویب شده از سوی مجلس و دولت یازدهم دیده شده است، به طوری که هم اکنون در قالب سرمایه گذاریهای ریسک پذیر وامهای خوبی به متخصصان واگذار می شود.

درآمد شرکتهای دانش بنیان امروزه در پارکهای علمی و فناوری دنیا به شکل چشمگیری افزایش یافته است، به عنوان مثال دانشگاه استنفورد آمریکا با در اختیار داشتن دو هزار شرکت دانش بنیان سالانه بیش از ۶٠ میلیارد دلار درآمد حاصل از فروش دانش فنی دارد، از این رو در صورتی که به شرکتهای دانش بنیان کمک شود می توان به راحتی صنعت نفت را به جایگاه والایی در منطقه و جهان رساند.

ساخت گل حفاری پایه نانویی و چهار نوع ماده افزودنی شیمیایی برای افزایش بهره وری در تولید نفت و گاز نمونه های موفق از همکاری شرکت ملی نفت با بخشهای خصوصی در حوزه پژوهش و فناوری است و تاکنون پژوهشگران ایرانی توانسته اند راهکارهای علمی خوبی برای مشکلاتی همچون خوردگی در تاسیسات‏‏، سبک کردن نفت خام، تفکیک آب و نفت و … پیدا کنند.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *