طرح جدید باراک اوباما برای مقابله با تغییرات اقلیمی

بی.بی.سی – باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا به منظور کمک به مقابله با گرمایش جهانی، قرار است برای کاهش فعالیت نیروگاه‌هایی که با سوخت زغال سنگ کار می کنند، دستورالعمل تازه ای اعلام کند.

گزارش شده که هدف این طرح کاهش ۳۰ درصدی تولید گازهای گلخانه‌ای از سوی ۱۶۰۰ نیروگاه برق تا سال ۲۰۳۰ است.

چین و هند نیز برای مقابله با گرمایش جهانی سیاست های مشابهی در نظر گرفته اند.

اما منتقدان این طرح می گویند کاهش و یا توقف فعالیت این نیروگاه‌ها قیمت برق را در آمریکا برای مصرف‌کنندگان بشدت بالا می برد.

آقای اوباما در سخنرانی هفته گذشته خود گفته بود که قصد دارد آمریکا را به سمتی هدایت کند که با گرمایش جهانی مقابله کند.

جزئیات این طرح هنوز اعلام نشده، اما دو روزنامه وال استریت جورنال و نیویورک تایمز مختصری از کلیات این طرح را از منابعی که در اختیار داشته اند، نقل کرده اند.

طرح جدید دولت آمریکا برای کاهش فعالیت نیروگاه های زغال سنگ سوز در تمام آمریکا یکسان اجرا نخواهد شد و هر ایالتی با توجه به شرایط خود آن را اعمال خواهد کرد.

احتمالا جایگزین کردن انرژی خورشیدی و اتمی، تغییر سوخت از زغال سنگ به گاز طبیعی و طرح تبادل گازهای آلاینده از راهکارهای این طرح برای کاهش گازهای گلخانه های توسط این نیروگاه ها خواهد بود.

باراک اوباما از زمان روی کار آمدنش در سال ۲۰۰۹ وعده مقابله با گرمایش جهانی و کاهش گازهای گلخانه ای داده بود و این طح نیز در ادامه سیاست های محیط زیستی او است. اما بسیاری از این سیاست ها با مخالفت جمهوریخواهان رو به رو بوده است.

با این حال او که برای وضع قانون در زمینه کنترل گازهای گلخانه ای به سد کنگره برخورد کرد، سال گذشته “طرح عمل آب و هوا” را با تکیه بر اختیارات ریاست جمهوری علنی کرد که مقررات تازه ای بر تصاعد کربن از نیروگاه های برق اعمال می کند.

سوختهای فسیلی (زغال سنگ، نفت و گاز) از عوامل اصلی تغییرات اقلیمی و گرم شدن کره زمین هستند.

نمودار میزان انتشار گاز دی اکسید کربن توسط آمریکا بین سالهای 1990 تا 2012
نمودار میزان انتشار گاز دی اکسید کربن توسط آمریکا بین سالهای ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۲

 

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

بسته جامع پیشنهادی هند به ایران برای توسعه میدان گازی فرزاد B

منابع هندی اعلام کردند که هند برای توسعه میدان فرزاد B یک بسته جامع پیشنهاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *