پایان ساخت دومین سکوی تولیدی فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی

ساخت دومین سکوی فرآورش فازهای ۱۵ و ۱۶ پایان یافت، به این ترتیب یکی دیگر از طرحهای اولویت دار میدان مشترک پارس جنوبی به مراحل راه اندازی نزدیک می شود.

به گزارش شانا، بر اساس اعلام شرکت نفت و گاز پارس، سکوی۲۸۰۰ تنی فاز ۱۵ پارس جنوبی پس از انجام موفقیت آمیز مراحل ساخت و اجرای آن، امروز (دوشنبه، ۱۹ خرداد) از یارد عملیاتی شرکت ایزوایکو در بندرعباس بارگیری و برای اعزام به موقعیت دریایی این بلوک آماده شد.

با ساخت سازه فراساحلی فاز ۱۵ پارس جنوبی با ظرفیت تولید روزانه ۲۸ میلیون متر مکعب گاز، منابع برداشت شده از مخزن مشترک گازی با کشور قطر را به پالایشگاه واقع در بخش خشکی عسلویه که در فاصله ۱۱۵ کیلومتری از موقعیت دریایی قرار دارد، منتقل می شود.

این تجهیز دریایی که تمامی مراحل طراحی و ساخت آن توسط شرکت مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) و با حضور متخصصان ایرانی انجام شده است، وزن تقریبی آن ۲۸۰۰ تن است و پایه فلزی آن نیز که پیش از این نصب شده، ۱۷۰۰ تن وزن دارد.

این دومین سکوی طرح توسعه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی است که پس از پایان مراحل بارگیری، توسط کشتی نصاب در موقعیت چاههای حفاری شده این بخش از میدان مشترک پارس جنوبی استقرار خواهد یافت تا پس از اجرای مراحل پیش راه اندازی، عملیات رسمی خود را برای تولید از این بلوک گازی آغاز کند.

پروژه فازهای ۱۵ و ۱۶ میدان گازی مشترک با کشور قطر با هدف تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، ۱.۰۵ میلیون تن گاز مایع ال پی جی در سال، یک میلیون تن اتان در سال و تولید روزانه ۴۰۰ تن گوگرد طراحی شده است.

کنسرسیومی از شرکتهای ایرانی به رهبری شرکت آریا نفت شهاب، مجری توسعه بخش های خشکی و دریایی این پروژه هستند.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مشعل فاز ١٨ پارس جنوبی روشن شد

سکوی ١٨A پارس جنوبی به عنوان دومین سکوی فازهای اولویت دار روز پنجشنبه گذشته با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *