اتمام بارگیری سنگین ترین عرشه فاز ۱۲ پارس جنوبی

بزرگترین فاز میدان مشترک پارس جنوبی با پایان عملیات موفقیت آمیز بارگیری سنگین ترین عرشه فاز ۱۲ (موسوم به ۱۲C) به مراحل راه اندازی نزدیک شد.

به گزارش خبرنگار شانا، هم اکنون عرشه ۳۴۰۱ تنی ۱۲C این میدان مشترک در کنار عرشه ۱۲B روی بارج حمل کننده FLB124در اسکله شرکت تاسیسات دریایی در یارد خرمشهر قرار گرفته است و با پایان عملیات مهاربندی، این سازه‌ها، خرمشهر را در آخرین روز ماه جاری، به قصد میدان گازی پارس جنوبی ترک خواهند کرد.

بر اساس اعلام شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران، ‌بر اساس برنامه از پیش تعیین شده، عملیات بارگیری سنگین ترین عرشه فاز ۱۲ میدان گازی پارس جنوبی (از سه عرشه A وB و C ) صبح روز دیروز (سه شنبه، ۲۱ خردادماه) آغاز و با موفقیت انجام شد.

با آماده سازی این عرشه ها برای حمل در روزهای آتی، شمارش معکوس برای نصب این دو عرشه سنگین در فاز ۱۲ میدان گازی پارس جنوبی آغاز خواهد شد.

با تولید از سه عرشه A و B و C فاز ۱۲ میدان گازی پارس جنوبی، حدود ۶۵ میلیون مترمکعب به تولید گاز کشور افزوده خواهد شد. دست اندرکاران صنعت نفت کشور معتقدند، با تولید از این فاز که تولید آن معادل سه فاز استاندارد این میدان مشترک است، کشور پس از ۸ سال نخستین افزایش تولید خود را از میدان پارس جنوبی خواهد داشت.

دو عرشه فاز ۱۲ تیر امسال نصب می شود

به گفته مدیر پروژه ساخت عرشه های فاز ۱۲ میدان گازی پارس جنوبی در شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران، عملیات حمل دریایی عرشه C فاز ۱۲ این میدان در حالی انجام می شود، که این عرشه با پیشرفت ساخت ۹۹ درصد آماده حمل دریایی خواهد بود.

مسعود رهبری با بیان اینکه عملیات نصب دو عرشه B و C فاز ۱۲ پارس جنوبی در روزهای ۵ تا ۲۰ تیرماه انجام خواهد شد، افزود: پایان عملیات راه اندازی و استارتاپ دو عرشه یاد شده فاز ۱۲ پارس جنوبی نیز تا نیمه آذرماه امسال انجام خواهد شد.

به گفته وی، مجموع توناژ وزن سه عرشه فاز ۱۲ این میدان (به همراه تجهیزات به کار رفته بر روی سکوها) بالغ بر ۲۷۴۸۰ تن است. همچنین سه عرشه در مجموع بالغ بر ۹۹۰۰ تن وزن دارند.

بر پایه این گزارش، با توجه به اینکه ساخت سه جکت ۴ پایه این پروژه، در شرح کار تاسیسات دریایی قرار ندارد، بنابراین از مجموع ۲۷ هزار تن وزن سازه فلزی عرشه های فاز ۱۲، ساخت حدود۱۰ هزار تن آن به پیمانکاران دیگر اختصاص دارد.

مدیر این پروژه همچنین با تاکید بر ساخت داخل در پروژه فاز ۱۲ و بومی سازی ساخت تجهیزات آن نیز گفت: از نظر ریالی نزدیک به ۴۰ درصد از ساخت تجهیزات این پروژه از سوی سازندگان و پیمانکاران داخلی انجام شده است.

بر پایه این گزارش، نیروی انسانی به کار رفته در بخش فراساحل فاز ۱۲ (تعهد شرکت تاسیسات دریایی) بالغ بر ۷ میلیون و ۱۰۱ هزار نفرساعت است که ۲۶۳۵۰۰۰ کل نفر ساعت آن به ساخت سازه اختصاص دارد.

با نصب دو عرشه ۱۲A و B در میدان گازی پارس جنوبی شرکت تاسیسات دریایی به تعهد خود برای نصب پنج عرشه فازهای ۱۸ و ۱۵ و ۱۶ و ۱۲B و ۱۲C در بهار سال ۹۳ عمل کرده است.

بر پایه این گزارش، کارشناسان شرکت IOEC عملیات حمل و نصب عرشه فاز ۱۵ را (پس از انجام عملیات بارگیری آن که از سوی متخصصان شرکت صف در روز ۱۸ خردادماه انجام گرفت) نیز پس از انجام عملیات مهاربندی (که هم‌اکنون در دست اجراست) در خرداد ماه انجام می دهند.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *