اتمام مطالعات ساخت مخازن زیرزمینی نفت تا پایان امسال

خبرگزاری تسنیم: مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران از پایان طرح مطالعاتی امکان سنجی ساخت مخازن استراتژیک زیرزمینی ذخیره‌سازی نفت خام تا پایان امسال خبر داد.

سید پیروز موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در مورد ساخت مخازن استراتژیک زیرزمینی ذخیره‌سازی نفت خام با ظرفیت ۱۰ میلیون بشکه گفت: مطالعات این طرح توسط پیمانکار ایرانی در حال انجام است که بعد از پایان مطالعات، محل ساخت مخازن از میان سه مکان مورد نظر تعیین خواهد شد.

او با یادآوری این که شرکت پایانه‌های نفتی ایران برای اولین بار در کشور مطالعات امکان سنجی ساخت مخازن زیرزمینی را در دستور کار قرار داده است گفت: این مخازن در فاصله ۱۰۰ کیلومتری خلیج‌فارس از دهانه اروند تا بندر جاسک ساخته می‌شود.

وی با اشاره به این که جزیره خارک بعد از ساخت چهار مخزن با ظرفیت چهار میلیون بشکه دیگر ظرفیت توسعه ندارد گفت: البته مخازن ذخیره‌سازی نفت خام با ظرفیت ۱۰ میلیون بشکه توسط بخش خصوصی در حال اجراست که پشتیبان جزیره خارک محسوب می‌شود.

به گفته مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران ساخت این مخازن تاکنون بیش از ۵۰ درصد پیشرفت داشته است.

اخبار مرتبط: ۲۹ فروردین ۱۳۹۲

باشگاه خبرنگاران جوان، سید پیروز موسوی؛ مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران در نشست خبری که صبح امروز(۲۹ فروردین ماه) در حاشیه هجدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برگزار شد، گفت: از سال گذشته مطالعات ساخت این مخازن در سه استان کشور انجام شده است و با توجه به ویژگی های خاص شرایط طبیعی زمین محل ساخت این مخازن، به زودی مکان مناسب را برای ساخت جانمایی می کنیم.

وی با بیان اینکه در آمریکا حدود ٧٠٠ میلیون بشکه و در ژاپن حدود ١٠٠ میلیون بشکه مخازن زیرزمینی استراتژیک برای ذخیره سازی نفت خام ساخته شده است، گفت: این مخازن تنها در شرایط بحران مورد استفاده قرار می گیرد از این رو شیوه بهره برداری از آنها با مخازن عملیاتی متفاوت است.

موسوی به پیشرفت ۶۴ درصدی ساخت ۴ مخزن یک میلیون بشکه ای در جزیره خارک اشاره کرد و گفت: این مخازن که با هزینه ۴٢ میلیارد تومانی و با ٩٠ درصد ساخت داخل در دست اجراست ظرفیت ذخیره سازی نفت خام کشور را به ٢٨ میلیون بشکه افزایش می دهد.

وی تصریح کرد: پروژه احداث ۴ مخزن به ظرفیت یک میلیون لیتر در منطقه خارگ، در شهریور امسال به صورت دستی راه اندازی شده و در بهمن ماه ۹۲ به بهره برداری کامل می رسد.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *