نگاهی بر فعالیتهای کنگره جهانی نفت

شانا: همه موضوعهای مرتبط با صنعت نفت (از بالادستی تا پایین دستی) در کنگرههای برگزار شده در طول ۶۵ سال اول تاریخچه شورای جهانی نفت، مطرح شده اند اما به تازگی مسائل دیگری همچون، تامین منابع مالی، مدیریت و محیط زیست نیز در این کنگره بررسی می شود.

​بیست و یکمین کنگره جهانی نفت در مسکو از روز گذشته (یکشنبه، ۲۵ خردادماه) با حضور نمایندگان ۵۰۰ شرکت از ۸۸ کشور جهان در در کاخ کرملین آغاز به کار کرد.

شورای جهانی نفت هر سه سال یکبار، کنگره جهانی نفت را به عنوان اصلی ترین همایش بین المللی در عرصه نفت و گاز سازماندهی و برگزار می کند. تمرکز مباحث بر روند و چشم انداز موفقیتهای آینده در این صنعت است.

معمولا کشورهای عضو شورا پس از یک دوره ۱۲ ماهه مذاکره و بررسیهای همه جانبه از طریق رای گیری، یکی از کشورهای نامزد را به منظور برگزاری کنگره بعدی، انتخاب و اعلام می کنند. در کنگره هایی که در ۶۵ سال اول تاریخچه شورا برگزار شده است، تمام موضوعهای مرتبط با صنعت نفت، از بالادستی تا پایین دستی مطرح شده اند اما به تازگی مسائل دیگری همچون، تامین منابع مالی، مدیریت و محیط زیست نیز به موارد مطروحه در این کنگره افزوده شده است.

به جز کنگره هایی که هر سه سال یکبار برگزار می شود، شورای جهانی نفت متولی برگزاری همایشهای تخصصی دیگری نظیر، انجمن جوانان شورای جهانی نفت، انجمن مشترک شورای جهانی نفت و اوپک و همچنین همکاری در زمینه های بهبود ضریب برداشت از مخازن نفتی نیز است.

علاوه بر موارد فوق، شورای جهانی نفت در زمینه های دیگری نظیر حل اختلافها، محاسبه میزان ذخایر مخازن نفتی، همکاریهای منطقه ای و توسعه زیرساختهای نفت و گاز در کشورهای آفریقایی فعالیتهای چشمگیری داشته است.

برای سال ۲۰۰۸ میلادی، کشور اسپانیا از میان چندین کشور متقاضی میزبانی برای برگزاری کنگره نوزدهم و پس از بررسیها و مذاکره های انجام شده، کشور قطر نیز برای میزبانی کنگره بیستم در سال ۲۰۱۱ انتخاب شد و بیست و یکمین کنگره جهانی نفت نیز از روز گذشته در مسکو آغاز به کار کرده است. (EPCzoom: کنگره بیست و دوم در سال ۲۰۱۷ در استانبول ترکیه برگزار خواهد شد.)

ساختار شورای جهانی نفت

شورای جهانی نفت که در ابتدا نام آن کنگره جهانی نفت بوده است، در سال ۱۹۳۳ با هدف فراهم کردن فضایی موثر برای طرح موضوعها و چالشهای مهم پیش روی صنعت نفت کشورهای جهان در شهر لندن بنیان نهاده شد و صنعت نفت ایران نیز از همان ابتدا از جمله بنیانگذاران آن بوده است.

با توجه به گستردگی ماموریتها، در سال ۲۰۰۴ میلادی نام سازمان از کنگره جهانی نفت به شورای جهانی نفت تغییر یافت. این سازمان که یک سازمان بین المللی و غیرسیاسی است، امکان مطرح کردن مسائل و مشکلات صنعت نفت و گاز و یافتن راه حلی برای آنها فراهم می کند و از این نظر که همه زمینه های اقتصادی، فنی و مدیریتی نفت، گاز و پتروشیمی را در برمی گیرد، منحصر بفرد است.

حدود ۶۵ کشور، عضو شورای جهانی نفت هستند که قریب به ۹۵ درصد ملیتهای اصلی تولیدکننده و مصرف کننده نفت و گاز جهان را شامل می شود. هر کشور را دارای یک کمیته ملی است که در آن نمایندگان صنعت نفت و گاز و پژوهشگران دانشگاهی در آن کشور حضور دارند.

اساسی ترین هدف شورای جهانی نفت، شتاب بخشی و تسهیل گفتگو و تبادل نظر علمی و فنی میان کلیه تولیدکنندگان، مصرف کنندگان و دست اندرکاران صنعت نفت در حوزه نفت و انرژی است تا بتوان بدینوسیله راه حلهای موثری را برای حل معضلات و مشکلات فنی، اجتماعی، محیط زیست و مدیریتی پیدا کرد.

شورای جهانی نفت با اینگونه اقدامها، سهم بسزایی در دستیابی به اهداف توسعه پایدار در جهان ایفا کرده و از آنجا که ماهیت آن اساسا مبتنی بر بی طرفی است، در چالشهای مهم صنعت نفت و گاز جهان، موضعی خاص اتخاذ می کند و با فراهم کردن امکان گفتگو و بحث و تبادل نظر میان صاحبنظران برای نیل به راه حلهای مورد نیاز این صنعت در حوزه های جهانی و منطقه ای گام برمی دارد.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

حمید بهبهانی - کارت ویزیت

کارت ویزیت استاد رئیس جمهوری سابق، میلیونها دلار به کشور زیان وارد کرد!

وقتی اعلام شد دادگاه عمومی اتحادیه اروپا به دلیل نبود ادله کافی، تحریم علیه شرکت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *