حمله گروهک تروریستی داعش به بزرگ ترین پالایشگاه نفت عراق

شانا: مقامهای امنیتی و کارکنان پالایشگاه بائیجی در شمال عراق امروز (چهارشنبه ۲۸ خرداد ماه) از حمله گروه مسلح داعش به این پالایشگاه نفتی خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقامهای امنیتی و کارکنان پالایشگاه اعلام کردند که گروهک تروریستی داعش با اتومبیلهای مسلح و خمپاره انداز امروز به بزرگ ترین پالایشگاه نفت عراق حمله کردند.

این منابع خبر دادند: این حمله ساعت چهار صبح به وقت محلی عراق (۱۰ صبح به وقت گرینیچ) از خارج دو در ورودی از سه در ورودی اصلی پالایشگاه به سمت تأسیسات رخ داده است.

یک انبار نگهداری قطعات یدکی هدف حمله یک خکپاره قرار گرفت و دود حاصل از انفجار و اآش سوزی از ساختمان انبار مشاهده شده است.

‎ پالایشگاه هم اکنون تحت محاصره گروهک تروریستی داعش است که آنها از هفته گذشته حمله های مرگباری را در شمال عراق آغاز کرده اند.

خبرگزاری رویترز پیش تر به نقل از مسئولان پالایشگاه بائیجی گزارش داده بود که درپی ناآرامی ها در عراق، این پالایشگاه دوشنبه شب (۲۶ خرداد ماه) تعطیل شد و کارگران خارجی آن تخلیه شدند.

نقشه میادین نفت و گاز، خطوط انتقال و پالایشگاه های عراق
نقشه میادین نفت و گاز، خطوط انتقال و پالایشگاه های عراق

گروهک تروریستی داعش پس از احاطه بر شهر موصل، دومین شهر بزرگ عراق در هفته گذشته، با ورود به منطقه بائیجی، پالایشگاه این شهر را محاصره کرد.

پالایشگاه بایئجی در ۱۸۰ کیلومتری شمال بغداد واقع شده و بزرگترین پالایشگاه در عراق است که فرآورده های نفتی ۱۱ استان این کشور را تامین می کند.

عدنان الجنابی، رئیس کمیته نفت و گاز پارلمان عراق در همین باره اعلام کرد: پیش بینی می شود پس از بسته شدن پالایشگاه بایجی، عراق به واردات روزانه ۳۰۰ هزار بشکه فرآورده نفتی، نیاز پیدا کند.

وی در حاشیه یک کنفرانس خبری در لندن، به خبرنگاران اعلام کرد: بسته شدن پالایشگاه بایجی به آن معناست که عراق باید نیمی از نیازهای خود را وارد کند.

فعالیت این پالایشگاه از دوشنبه شب به حال تعلیق در آمده است.

نقشه پیشروی گروهک تروریستی داعش از سوریه به عراق
نقشه پیشروی گروهک تروریستی داعش از سوریه به عراق

منبع نقشه های مکمل این خبر: BBC

منبع تصویر تیتر خبر: The Globe and Mail

 

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

بسته جامع پیشنهادی هند به ایران برای توسعه میدان گازی فرزاد B

منابع هندی اعلام کردند که هند برای توسعه میدان فرزاد B یک بسته جامع پیشنهاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *