بهره برداری از بزرگترین سکوی حفاری دنیا در قطب شمال

روسیه امروز بزرگترین سکوی حفاری دنیا را در دریای اختسک (در نزدیکی جزیره ساخالین، شمال کشور ژاپن) در منطقه قطب شمال به بهره برداری رساند.

این سکو Bekut (عقاب طلایی) نام دارد و برای عملیات در شرایط سخت آب و هوایی (تحمل دمای منفی ۴۴ درجه سانتیگراد، امواج ۱۸ متری و لایه یخی ۲ متری) طراحی شده است.

این غول حفاری بیش از ۲۰۰ هزار تن وزن دارد:

  • پایه GBS آن  ۱۶۰ هزار تن وزن داشته و طی مدت دو سال توسط شرکت نروژی Kvaerner طراحی و اجرا شده است. ابعاد این پایه عبارتند از ۱۰۰ متر عرض، ۱۳۳ متر طول و ۵۵ متر ارتفاع. این پایه پس از طی مسیر ۱۸۷۰ کیلومتر یه محل پروژه رسیده است.
  • باقی وزن آن به عرشه تعلق دارد که توسط شرکت کره ای کشتی سازی دوو Daewoo ساخته شده و پس از طی مسیر ۲۶۰۰ کیلومتر و بدون هیچ حادثه ای، به محل استقرار خود رسیده است.
جالب است بدانیم که این پروژه بدون هیچ تاخیر زمانی و افزایش هزینه ای انجام شده و طی اجرای آن هیچ حادثه ایمنی عمده ای رخ نداده است.
این سکو بایست ۴۵ چاه را حفاری نموده و سالانه رقم باور نکردنی ۴.۵ میلیون تن  نفت را استخراج خواهد نمود.
این پروژه توسط کنسرسیوم ساخالین ۱ اجرا شده است که اعضای آن عبارتند از:
  • Roseneft روسیه – ۲۰%
  • ExxonMobil آمریکا – ۳۰%
  • Sodeco با ۳۰%
  • ONGC Videsh Ltd با ۲۰%

این پروژه با هزینه ساخت ۱۲ میلیارد دلاریش، بزرگترین سرمایه گذاری خارجی روسیه محسوب می شود و نوع قرارداد آن مشارکت در تولید (PSA, Production Sharing Agreement) است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در یک کنفرانس ویدئویی دستور آغاز فعالیت این سکو را داد. پس از آن، ایگور سچین، مدیرعامل شرکت روسنفت روسیه به پوتین گزارش داد که این سکوی تولید نفت و گاز به بهره برداری رسید.

بارگیری عرشه پلتفرم Berkut از یارد شرکت دوو در کره
بارگیری عرشه پلتفرم Berkut از یارد شرکت دوو در کره
بارگیری عرشه پلتفرم Berkut از یارد شرکت دوو در کره
بارگیری عرشه پلتفرم Berkut از یارد شرکت دوو در کره
حمل دریایی پایه GBS سکوی Berkut
حمل دریایی پایه GBS سکوی Berkut
پلتفرم Berkut به محل استقرار نهایی خود در میدان Sakhalin 1 نزدیک می شود
پلتفرم Berkut به محل استقرار نهایی خود در میدان Sakhalin 1 نزدیک می شود
این سکو در مجموع بیش از 200 هزار تن وزن دارد
این سکو در مجموع بیش از ۲۰۰ هزار تن وزن دارد

بخش اعظم منابع آبی قطب شمال در مناطق دور از ساحل است؛ روسیه، آمریکا، نروژ، دانمارک و کانادا با قطب شمال مرز آبی دارند و از حق قانونی بر منابع نفت و گاز مستقر در فاصله ٢٠٠ مایلی دریایی از سواحل خود برخوردار هستند.

امروزه حدود ۶٠ میدان هیدروکربونی بزرگ در این منطقه کره زمین واقع شده که از میان آنها ۴٣ میدان به روسیه تعلق دارد؛ منابع روسیه حدود ٨٠ درصد ذخایر جهانی، در قطب شمال هستند و به همین دلیل شرکتهای روس بیشترین چشم امید خود را به مناطق شمالی این کشور دوخته اند و قصد دارند این کار را فعال کنند.
حق کار روی منابع قطب شمال به دو شرکت روسنفت و گازپروم تعلق دارد؛ هم اکنون شرکت روسنفت مطالعاتی را روی ۶ منطقه در دریای چوکوتسک و دریای لاپتو با اخذ مجوز انجام می دهد؛ ماه اوت آینده این شرکت در دریای سرخ اولین چاه به نام «اونیورسیتت» را به بهره برداری خواهد رساند.

منابع شانا، + و ++ و +++ و ++++

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

ازسرگیری تولید گاز میدان مشترک ایران و انگلیس تا چند روز آینده

سخنگوی شرکت بی پی از آغاز دوباره تولید از میدان گازی مشترک این شرکت با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *