افزایش ١۶ درصدی راندمان در نیروگاه ری با اجرای طرح نوسازی

شانا: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته توسط وزارت نیرو قرار است در آینده با تعویض واحدهای تولید برق در نیروگاه ری، راندمان این نیروگاه از ٢۴ درصد کنونی به ۴٠ درصد افزایش یابد.

محمد رضا شجاعی، مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق ری در گفتگو با خبرنگار شانا، با اشاره به گذشت بیش از سه دهه از فعالیت این نیروگاه، گفت: واحدهای هیتاچی، فیات، میتسوبیشی و آ.ا.گ ایستگاههای تولید و تقویت ولتاژ برق نیروگاه ری براساس برنامه ریزی صورت گرفته در آینده نزدیک با توربینهای گازی مدل V٩۴,٢ با قدرت خروجی ۱۵۹ مگاوات که در شرکت مپنا ساخته می شود تعویض خواهد شد.

وی با بیان این که بر اساس برنامه ریزی موجود در وزارت نیرو همه نیروگاهها در کشور باید سالانه یک درصد راندمان کاری خود را افزایش دهند، گفت: با توجه به قدمت بالا و موقعیت نیروگاه ری در شبکه تامین برق کشور مسئولان وزارت نیرو تصمیم به نوسازی کامل واحدهای تولیدی این نیروگاه گرفته اند.

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق ری گفت: هم اکنون به ازای تولید هر مگاوات ساعت برق در نیروگاه ری بیش از ٣۵٠ متر مکعب گاز مصرف می شود،از این رو با توجه به تولید روزانه ۵٠٠ مگاوات ساعت برق در این نیروگاه، روزانه بیش از ١٧۵ هزار متر مکعب گاز مصرف می شود.

شجاعی با اشاره به ظرفیت ١٠٠ میلیون مترمکعبی ذخیره سوخت مایع در نیروگاه برق ری گفت: از اواسط تابستان امسال به مرور زمان ذخیره سازی سوخت مایع در مخازن در این نیروگاه از محل پالایشگاه نفت تهران آغاز می شود.

به گزارش شانا، برق تولیدی نیروگاه ری از طریق شش خط ٢٣٠ کیلو ولت و دو خط ۶٣ کیلو ولت به شبکه سراسری منصل می شود که خطوط ٢٣٠ کیلوولت عبارتند از خط (١) فیروز بهرام ، خط (٢) اسلامشهر، خط (٣) شوش، خط (۴) فرودگاه امام خمینی (ره)، خط (۵) ری شمالی یک، خط (۶) ری شمالی دو.

نیروگاه گازی ری در زمینی به مساحت ۵٢۵٠٠٠ متر مربع در جاده قدیم قم – باقر شهر – انتهای بلوار فلسطین در جنوب پالایشگاه نفت تهران و به فاصله تقریبا ٧ کیلومتر از شهرری قرار گرفته است که به نام شرکت مدیریت تولید برق، توسط وزارت نیرو – سازمان توانیر تشکیل و تاسیس شد، فعالیت اصلی شرکت طبق اساسنامه آن ، بهره برداری از همه واحدها و تاسیسات نیروگاه و واحدهای وابسته به آن و تولید برق و تحویل آن به شرکت خریدار به عنوان اهداف اصلی و سایر موارد پیش بینی شده در اساسنامه شرکت است.

فعالیتهای فعلی شرکت مدیریت تولید برق در تداوم فعالیتهای بهره برداری نیروگاه گازی ری که سال ١٣۵۶ نخستین واحد آن به مرحله بهره برداری رسیده و در حال حاضر دارای ٣٠ واحد گازی از ۵ شرکت مختلف ( آسک، فیات ، هیتاچی ،آ.ا.گ و میتسوبیشی ) به قدرت اسمی نصب شده حدود ٩٩۵ مگاوات بوده (در شرایط ISO ) و قدرت عملی قابل تولید واحدهای مذکور با توجه به این که ارتباط مستقیم با درجه حرارت هوا و نوع سوخت (گاز و گازوییل ) دارد ، در فصول مختلف تولید متفاوت است.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *