مارادونا در برابر بلژیک: داستان واقعی یک عکس تاریخی و نتیجه‌گیری غیر فوتبالی از آن!

یکی از تاریخی ترین عکسهای جام جهانی فوتبال، مواجهه مارادونای اسطوره ای با شش بازیکن بلژیک در مرحله گروهی جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا است. این عکس مشهور توسط استیو پاول برای نشریه Sports Illustrated گرفته شده است و شش مدافع بلژیکی را نمایش می دهد که صرفا در انتظار تصمیم نابغه آرژانتینی هستند و می خواهند او را متوقف کنند. این عکس برای اثبات بی نظیر بودن مارادونا گرفته شده و این حقیقت را القا می کند.

شش دفاع برابر مارادونا؛ بارها و بارها این عکس معروف تاریخ فوتبال جهان را دیده ایم اما حقیقت نهان در ورای این تصویر چیست؟
شش دفاع برابر مارادونا؛ بارها و بارها این عکس معروف تاریخ فوتبال جهان را دیده ایم اما حقیقت نهان در ورای این تصویر چیست؟

اما مقوله ای که می خواهیم در این مطلب به آن بپردازیم رمزگشایی از عکس و شیوه گمراه کننده آن است.

این تصاویر از فیلم بازی تهیه شده که خود گویای همه چیز می باشد. خطای روی مارادونا، ضربه آزاد و …

 

Maradona-002

Maradona-003

نتیجه گیری اخلاقی ۱-

حتما با مفهوم مثلث آهنین در مدیریت پروژه آشنا هستید: موفقیت مدیریت پروژه با توانایی تیم پروژه در تحویل محدوده پروژه در زمان مصوب و با هزینه مصوب، سنجیده می شود.

Iron Triangle

در بسیاری از موارد، تیم پروژه بیشتر بر روی اجرای پروژه در زمان مصوب متمرکز شده و توجه چندانی به محدودیت هزینه ای پروژه ندارد (شاید به این امید که با اتمام کار در زمان مقرر، بعدها بتواند با طرح دعاوی Claims مبالغ هزینه شده بیش از مبلغ قرارداد را از کارفرما دریافت کند):

EV - Indulgence - Way Over Budgetدر این حالت اغلب تنها بر درصد پیشرفت فیزیکی پروژه تاکید شده و در گزارشات و جلسات پروژه تنها این مساله مطرح گردد. در این حالت در جلسات داخل و خارج شرکت، تیم پروژه  مدام از پیشرفت پروژه تعریف کرده و بدان می بالد. حتی در صورتی که پروژه با تاخیر مواجه باشد، مدیر پروژه ممکن است استدلال کند که ما در بین سایر پیمانکاران کارفرما، تاخیر کمتری داشته ایم. در نتیجه موضوعی که کمتر بدان پرداخته می شود این است که ممکن است به مرور علاوه بر تاخیر زمانی با مساله ای اضافه هزینه کرد هم همراه باشیم ولی مورد دوم مغفول واقع گردد.

برای در نظر گرفتن توامان هر سه بعد پروژه در گزارشات، از تکنیک Earned Value Management یا مدیریت ارزش کسب شده استفاده می شود.

نمودار ارزش کسب شده
نمودار ارزش کسب شده

نتیجه گیری اخلاقی ۲-

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که پس از تهیه گزارش پیشرفت پروژه و ارائه آن به مدیران پروژه، گفته اند این پیشرفت خوب نیست،  با این که نمی توان از کارفرما پول گرفت، با این پیشرفت که دیدگاه سایرین (کارفرما، سایر کارکنان شرکت) نسبت به ما منفی می شود، … گزارش را اصلاح کن به طوری که پیشرفت را فلان مقدار (برای مثال ۲%) بیشتر نشان دهد. در این صورت چنانچه هنوز وزن آیتمهای WBS و فعالیتها نهایی شده باشد، شما ممکن است این WF را به نوعی دستکاری کنید که به پیشرفت مد نظر مدیر پروژه برسید

کتمان حقیقت در مدیریت پروژه، خصوصا مدیریت پروژه های با پیچیدگی بالا امر ناخوشایندی است که نه تنها در ایران که در کشورهای پیشرفته مانند آمریکا هم به دلایل گوناگون رخ می دهد. برای واکاوی دقیق برخی از این دلایل می توانید به این مقاله، که توسط اساتید دانشگاه های Texas A&M و MIT نوشته شده است، رجوع کنید.

در انتها، هم شما و هم خیلی های دیگر می دانند قرار نبوده مارادونا شش نفر را دریبل کند!

عکسها و تحلیل از Guardian و فوتبال آنلاین

درباره ابوالفضل آهنی

ابوالفضل آهنی دانش آموخته رشته مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. در ابتدا بیشتر متمایل به کاربرد آمار، هوش مصنوعی و تئوری تصمیم گیری برای مدلسازی ریاضی و حل مسائل پیچیده مهندسی و مدیریتی بود، ولی پس از همکاری با شرکتهای پیمانکار نفت، گاز و پتروشیمی مجذوب پیچیدگی های خاص این نوع پروژه های عظیم شد و برای مهار این نوع پیچیدگی ها، به جستجو و پیگیری مستمر مقالات و کتب تخصصی مربوطه پرداخت. پس از کسب تجربیاتی در زمینه برنامه ریزی و کنترل پروژه، طراحی و استقرار سیستم اطلاعات مدیریت پروژه، سیستم مدیریت کیفیت و سیستم مدیریت HSE؛ او علاقه مند به ترویج دانش مدیریت پروژه در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی شده است.

این مطلب را هم ببینید

۵ گوشی‌ هوشمند “جان سخت”، مناسب برای سایت پروژه‏‏ ها

تکنولوژی موبایل، پتانسیل بالایی برای دگرگون کردن صنعت احداث (Construction) دارد، و کارگروه Mobile IT در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *