ساخت ۲۰ واحد جدید نیروگاهی

مدیر عامل سازمان توسعه برق ایران با تشریح برنامه‌های جدید توسعه صنعت برق از احداث ۲۰ واحد جدید نیروگاهی با مشارکت دولت و بخش خصوصی خبر داد و اعلام کرد: طرح‌های جدید صنعت برق در قالب قراردادهایBOO و BOT اجرایی خواهد شد.
مجید صالحی در گفتگو با مهر در تشریح مهمترین اهداف توسعه صنعت برق ایران، گفت: برای سال آینده راه اندازی و بهره برداری از سه هزار مگاوات ظرفیت جدید تولید برق و نیروگاهی در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرعامل سازمان توسعه برق ایران با اشاره به ساخت و راه اندازی ۲۰ واحد جدید نیروگاهی با مشارکت دولت و سرمایه گذاران بخش خصوصی، تصریح کرد: چنانچه منابع مالی و تسهیلات صندوق توسعه ملی برای ساخت نیروگاه‌ها در موعد مقرر تامین شود، پیش بینی می شود حدود ۸۰ درصد از این برنامه تا قبل از فرا رسیدن تابستان ۹۴ محقق شود.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه تامین نقدینگی و ارز مورد نیاز از محل صندوق توسعه ملی، مهمترین مساله بر سر راه اجرای پروژه های صنعت برق هستند، اظهار داشت: در طول ۹ سال گذشته تاکنون از ظرفیت و توان بخش خصوصی به منظور احداث نیروگاه‌های برق استفاده بهینه ای شده است.

وی از احداث ۱۶ واحد جدید نیروگاهی با مشارکت بخش خصوصی در طول یک دهه گذشته تاکنون خبر داد و افزود: همچنین تعداد زیادی قرارداد برای احداث نیروگاه‌ها به ظرفیت حدود ۱۵ هزار مگاوات و از طریق روشهای BOO و BOT با سرمایه گذاران خصوصی در حال اجراست که برخی از آنها در حال احداث و تعداد زیادی نیز در انتظار استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی هستند.

مدیرعامل سازمان توسعه برق ایران با بیان اینکه مجموع اعتبارات این سازمان در سال جاری حدود ۸ هزار میلیارد تومان است، از جمله مسایل سازمان توسعه برق ایران را بدهی به سیستم بانکی عنوان کرد و یادآور شد: مشکلاتی را بر سر راه پذیرش عاملیت بانکها ایجاد کرده و یکی دیگر از دلایل افزایش بدهی سازمان توسعه، واگذاری نیروگاهها به بخش خصوصی بدون انتقال بدهی این نیروگاهها است.

صالحی، ادامه داد: به عبارت دیگر بدهی نیروگاههای به فروش رفته به عهده سازمان توسعه برق ایران گذاشته شد که مانعی بر سر راه پرداخت بدهی‌های این سازمان ایجاد کرده است و پیشنهاد سازمان توسعه در این خصوص، اختصاص بخشی از درآمدهای حاصل از فروش نیروگاه‌ها جهت پرداخت بدهی‌های بانکی است.

این مقام مسئول همچنین تاکید کرد: درخصوص وام بانکی هم با توجه به مسائلی که وجود دارد بانکها راغب به پرداخت وام به سازمان نیستند و درخصوص درآمد عمومی هم مطابق درصدی که برای کل پروژه های عمرانی در کشور پیش بینی شده، به این سازمان تخصیص داده شده است.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر مهمترین مسئله اصلاح اقتصاد صنعت برق است، بیان کرد: پیش بینی می‌شود با اصلاح اقتصاد صنعت برق و اجرایی شدن قیمت واقعی برق به طور حتم با تامین منابع مورد نیاز، اجرای طرح‌های برقی شتاب خواهد گرفت.

مدیرعامل سازمان توسعه برق ایران با اشاره به نیاز سالانه احداث ۵ هزار مگاوات نیروگاه جدید، این نیاز را مبتنی بر رشد غیرمنطقی مصرف برق در کشور عنوان کرد و گفت: در مقایسه با میزان مصرف برق در کشورهای مشابه، شدت مصرف انرژی در ایران بسیار بالاتر است.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *