لرزه‌نگاری ١۶ تاقدیس در استان فارس به پایان رسید

پروژه لرزه نگاری دو بعدی ١۶ تاقدیس استان فارس در قالب پروژه بهار توسط شرکت ژئوفیزیک دانا به پایان رسید.

به گزارش شانا بر اساس اعلام گروه انرژی دانا، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در مراسم اختتامیه و تقدیر از عوامل اجرایی پروژه بهار اظهار کرد: انجام این کار بزرگ بی شک مدیون همدلی و کار تیمی مجموعه بزرگی از افراد در بخشهای کارفرمایی و پیمانکاری است که با برنامه ریزی و فعالیت گسترده و با شهامت، اجرای این کار بزرگ را میسر ساخته و موفقیت جمعی را بدست آوردند.

هرمز قلاوند افزود: باهدف دستیابی به پتانسیلهای هیدروکربوری در استان فارس پروژه لرزه‌نگاری بهار با بررسی ١٨ تاقدیس فراشبند، رشتانو، بهار، امیر، کوه کلاغ، قیر، چنگال، پلنگ، کرباسی، نورا، فیروزآباد، دشت پلنگ، سیم، نرّه، کوه سورمه و لار فارس با هدف تمرکز بر افقهای مخزنی بنگستان،‌ خامی و دهرم انجام شد.

بر پایه این گزارش در این مراسم عباس ظهوریان، مدیر پروژه لرزه نگاری ٢‌ بعدی بهار با تشریح ابعاد و پیچیدگی های فنی و اجرایی این پروژه گفت: در این پروژه بزرگ که در ٢ استان فارس و هرمزگان اجرا شد، نزدیک به یکهزار و ۵٠٠ کیلومتر مربع نقشه برداری،‌ حفاری و برداشت داده های لرزه نگاری به صورت انفجاری تحت پوشش قرار گرفت.

ظهوریان افزود: در پروژه لرزه نگاری دو بعدی ١۶ تاقدیس استان فارس نزدیک به ۵٠ شهر و روستای بزرگ و کوچک نیز در مناطق مختلف جغرافیایی کوهستانی و سخت گذر،‌ شهری – مسکونی، بیابانی، زراعی و جاده های ارتباطی تحت پوشش قرار گرفت که خود پیچیدگی های بسیاری را برای تیم اجرایی به همراه داشت.

وی ادامه داد: برای انجام این پروژه ٢٠ هزار کیلومتر مربع ای بیش از ٢٠٠٠ ساعت پرواز هلی‌کوپتری برای پوشش ارتفاعات ٢٨٠٠ متری پوشیده از برف در زمستان و گرمای ۵٠ درجه تابستان، حفاری نزدیک به ٢٠ هزار نقطه و با متراژ کل حفاری ٣۴٠ کیلومتر و استقرار ٢ کمپ اصلی و ١٣ کمپ فرعی و پشتیبانی از آنها و اجرای نزدیک به ١٩ هزار شوت همگی نشان از گستردگی و پیچیدگی اجرایی این پروژه بزرگ دارد.

مدیر پروژه لرزه نگاری ٢‌ بعدی بهار گفت: لازم است که تمرکز فعالیتهای اکتشافی اعم از مطالعات زمین‌شناسی اکتشافی، ‌ژئوفیزیک اکتشافی و حفاری های اکتشافی در این برهه از زمان در نقاط مرزی و مشترک باشد که قطعا جزء سیاستها و اهداف اکتشافی مدیریت اکتشاف نیز هست.

محسن دانشخواه مدیرعامل شرکت ژئوفیزیک دانا نیز ضمن تقدیر از عوامل اجرایی این پروژه، تعهد به اجرای مناسب کار در زمان و با کیفیت مقرر و توجه به رضایت کارفرما و منافع ملی حاصل از پروژه ها را اولویت اصلی این شرکت اعلام و تصریح کرد: گروه انرژی دانا با ملاحظه شرایط کارفرما و دشواریهای نقدینگی همواره مصالح ملی را مدنظر قرار داده و هرگز توقفی را در روند اجرای کار نداشته است؛ همچنین رعایت اصول اچ اس یی در مراحل مختلف عملیات و پایان کار پیش از برنامه نهایی از دیگر نکات قابل ذکر در اجرای این پروژه بزرگ است.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *