استقلال اسکاتلند آینده طرحهای نفتی دریای شمال را تیره و تار می کند

قانونگذاران و مقامهای بانکی بر این باورند که استقلال اسکاتلند از انگلستان سبب بروز اختلاف میان دو طرف در حوزه نفت دریای شمال می شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حتی در صورت رأی اسکاتلند به استقلال از انگلستان و برداشت بیشتر درآمدهای نفتی، این کشور از لندن می خواهد که در تأمین هزینه انتقال دکلهای نفتی و خطوط لوله در دریای شمال کمک کند، اقدامی که به گفته قانونگذاران و مقامهای بانکی به سالها درگیری حقوقی منجر می شود.
با استقلال اسکاتلند بیشتر درآمدهای جدید حاصل از تولید نفت دریای شمال به ارزش ۵٠ میلیارد دلار (معادل ٣٠,٧ میلیارد پوند) در سال نصیب این کشور می شود ولی با این وجود از انگلستان می خواهد که به منظور انتقال سکوها و خطوط لوله قدیمی مبلغ ۶٠ میلیارد دلار بابت خروج از خدمت بپردازد.

سخنگوی دولت اسکاتلند گفت: دولتهای متوالی انگلستان در حدود ٣٠٠ میلیارد پوند (به قیمت امروز) از اسکاتلند مالیات نفت و گاز دریافت کرده اند و به همین دلیل دولت اسکاتلند نیز به همان اندازه سهم ناشی از هزینه خروج از خدمت از این کشور دریافت می کند.

خزانه داری انگلستان در این مورد اظهارنظری نکرد اما سخنگوی این نهاد توجه رویترز را به تحلیل منتشر شده در ماه ژوئن سال ٢٠١۴ میلادی جلب کرد که بر اساس آن پس از جدایی اسکاتلند، این کشور باید برای هر نفر در حدود سه هزار و ٨٠٠ پوند بابت خروج از خدمت بپردازد که این رقم بیش از ١٠ برابر بیشتر از هزینه های جاری در انگلستان است.

قانونگذاران و بانکداران تصریح کردند که تصمیم درباره این که کدام کشوری چه چیزی را می پردازد برنامه های سرمایه گذاری شرکتهای نفتی را پیچیده می کند.

اندرو مورفیلد، مدیر بخش اسکاتیا بانک کانادا در اروپا که یکی از وام دهندگان مهم به صنعت نفت دریای شمال به شمار می رود، گفت: بدون شک دچار اختلاف می شویم. مقدار بدهی بسیار زیاد است.

بر اساس برآوردهای صنعتی، در حدود ٣٠٠ دکل در دریای شمال در آبهای انگلستان است و انتظار می رود که هزینه خروج از خدمت تا سال ٢٠۴٠ میلادی فراتر از ۴٠ میلیارد پوند (معادل ۶۵ میلیارد دلار) باشد. بالاترین مقدار این مخارج اوایل سال ٢٠١۶ میلادی و برابر با ١,٧ میلیارد پوند خواهد بود.

دولت انگلستان به مجریان این امکان را می دهد که نیم یا سه چهارم این مخارج را از طریق معافیت مالیاتی تسویه کنند که یعنی بیش از ٢٠ میلیارد پوند به صندوق خزانه دولتی پرداخت نمی شود.

رأی گیری استقلال اسکاتلند روز پنجشنبه ١٨ سپتامبر (٢٧ شهریور ماه) برگزار می شود و نظرسنجیها حاکی از افزایش موافقان استقلال این کشور است.

منبع: شانا

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

بسته جامع پیشنهادی هند به ایران برای توسعه میدان گازی فرزاد B

منابع هندی اعلام کردند که هند برای توسعه میدان فرزاد B یک بسته جامع پیشنهاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *