انجام مناقصه اولین نیروگاه زمین گرمایی کشور

مدیرعامل سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا) از انجام مناقصه احداث نیروگاه زمین گرمایی مشکین شهر خبر داد.
مهندس یوسف آرمودلی در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) با اشاره به اینکه برنامه احداث نیروگاه‌های زمین گرمایی در کشور در مشکین شهر آغاز شده است، اظهار داشت: از حدود ۱۰ سال پیش کار اکتشاف در این منطقه آغاز و پس از آن کارهای ژئوفیزیک و ژئوشیمی محدوده مخزن نیروگاه زمین گرمایی مشخص شده است.
وی با بیان اینکه طی دو مرحله ۱۱ حلقه چاه در مشکین شهر حفر شده است، افزود: چاه‌های تولید به تعداد ۷ حلقه با عمق بیش از ۳۰۰۰ هزار متر حفر شده‌اند و پس از انجام تست‌های به عمل آمده مشخص شد که هر کدام از چاه‌ها به طور متوسط قادر به تولید ۵ مگاوات برق هستند.
آرمودلی ادامه داد: کار اکتشاف تمام شده و مخزن ژئوترمال، محل گسل ها مشخص شده و بر اساس نظر وزیر نیرو و مدیرعامل توانیر، سازمان انرژی‌های نو مامور نصب اولین توربین زمین گرمایی کشور شده است.
وی با اشاره به اینکه طی دو سال گذشته با کمبود اعتبارات مواجه بودیم گفت: اجرای این طرح از محل بودجه‌های عمومی در نظر گرفته شده بود که تخصیص‌های لازم مطابق‌ موافقت‌نامه‌ها صورت نگرفت و اخیراً طبق دستور وزیر نیرو قرار است از محل اخذ عوارض به ازای هرکیلووات ساعت ۳۰ ریال به احداث نیروگاه زمین گرمایی کمک شود.
آرمودلی از انجام مناقصه تامین توربین ۵ مگاواتی زمین گرمایی در روز یکشنبه (۲۲ شهریور ۹۳ ) خبر داد و گفت: از مجموع ۵ شرکت کننده در مناقصه ، مدارک دو شرکت ایرانی تکمیل و به مشاور طرح تحویل داده شد که در مهرماه نیز با بررسی پاکت‌های ریالی برنده مناقصه معلوم می‌شود.
وی با تاکید بر این که باید توربین خاص ۵ مگاواتی برای این طرح سفارش شود گفت: اجرای این طرح و راه‌اندازی نیروگاه زمین گرمایی با احتساب هزینه‌های ساختمانی و تجهیزات، نیازمند ۵۰ میلیارد تومان هزینه است.
وی یادآور شد: امیدواریم با کمکی که وزارت نیرو و توانیر انجام می‌دهند طی ۱.۵ تا ۲ سال آینده اولین نیروگاه زمین گرمایی کشور ساخته شود.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *