بومی‌سازی ساخت نیروگاه‌های آبی میکرو / پتانسیل تولید ۱۰% برق مصرفی کشور

دیرکل دفتر آموزش، تحقیقات و فناوری وزارت نیرو از اتمام پروژه طراحی، ساخت، بومی‌سازی و تجاری‌سازی نیروگاه‌های آبی میکرو خبر داد.
دکتر “حسین بنکداری” در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، گفت: نیروگاه‌های برق‌آبی میکرو یک پتانسیل بزرگ جهانی برای تولید هستند و ازجمله فناوری‌های دوست‌دار محیط زیست محسوب می‌شوند.
وی افزود: با توجه به نیاز فزاینده‌ کشور به انرژی، یکی از راه‌های مطمئن در این راستا تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر و مستقل از دولت، با سرمایه‌های محدودتر و به‌صورت خصوصی است.
وی با بیان اینکه یکی از راه‌های تولید انرژی پراکنده استفاده از پتانسیل‌های آبی میکرو است، گفت: طبق این رویکرد ضمن کاهش فشار بر شبکه سراسری و کاهش آلودگی محیط زیست، مردم و مصرف‌کنندگان خواهند توانست برق مصرفی صنعتی و نیمه‌صنعتی موردنیاز خود را تولید کنند.
وی اظهار داشت: اهداف اساسی این طرح فرهنگ‌سازی در جهت مشارکت بخش خصوصی برای تولید پراکنده برق از پتانسیل‌های آبی، بومی‌سازی نیروگاه‌های برق‌آبی کوچک در راستای افزایش تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی، استحصال انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر در راستای کاهش فشار بر شبکه برق سراسری و کاهش آلودگی محیط زیست برای نقاط دورافتاده در مسیر رودخانه‌ها، امکان تولید انرژی الکتریسیته برای مناطقی که امکان برق‌رسانی به‌صورت عادی برای آنها فراهم نیست و ایجاد بخشی از زیرساخت‌های اصلی پدافند غیرعامل و کمک به امنیت ملی کشور است.
بنکداری با بیان اینکه براساس مطالعه‌های انجام‌گرفته کل ظرفیت بالقوه برق آبی کشور نزدیک به ۱۵۰۰۰ مگاوات (حدود ۳۰ درصد برق مصرفی کشور ) است، تصریح کرد: از این میان، حدود ۵۰۰۰ مگاوات پتانسیل‌های آبی پراکنده است که جهت تولید برق به‌وسیله‌ میکروتوربین‌های آبی (نیروگاه‌های کوچک آبی) مناسب است.
وی افزود: در زمان حاضر مطالعه‌های پتانسیل‌یابی استفاده از این نیروگاه‌ها در کشور به پایان رسیده است و براساس بازدیدهای میدانی صورت‌گرفته در ۱۴ استان مستعد، تقاضای موجود در سه دسته مختلف رده‌بندی شده و اقدام‌های لازم جهت طراحی توربین مخصوص هر رده نیز صورت گرفته است.
وی یادآور شد: عملیات ساخت سه نمونه نیروگاه موردنظر نیز به پایان رسیده است که هم‌اکنون مراحل تست و آزمون خود را در موسسه تحقیقات آب سپری می‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: پس از پایان این آزمایش‌ها، نیروگاه‌های موردنظر در موقعیت‌های مکانی شناسایی شده نصب و بهره‌برداری می‌شوند و در مرحله نهایی این پروژه، تعداد ۶۰ نیروگاه دیگر نیز به‌منظور تشویق بخش خصوصی و ترویج استفاده از این منبع پاک انرژی ساخته خواهد شد.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *