آغاز عملیات اجرایی نیروگاه سیکل ترکیبی مقیاس کوچک در زرند کرمان

عملیات اجرایی اولین نیروگاه سیکل ترکیبی مقیاس کوچک (DG) کشور در سفر روز پنجشنبه وزیر نیرو به استان کرمان در زرند آغاز می‌شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، نیروگاه سیکل ترکیبی مقیاس کوچک شهرستان زرند از مجموعه واحدهای ده‌گانه‌ای است که طی تفاهم انجام شده بین شرکت توانیر و گروه مپنا در این شهرستان نصب و بهره‌برداری خواهد شد.
احداث این نیروگاه قرار است روز پنج شنبه ۹۳.۶.۲۷ با حضور مهندس “حمید چیت‌چیان”، وزیر نیرو و مسئولان استان کرمان آغاز شود.
مدت اجرای این پروژه ۲۲ ماه بوده و محل ساخت آن در مجاورت پست ۲۳۰ کیلوولت شهرستان زرند خواهد بود. ظرفیت نیروگاه شامل یک واحد گازی ۳۰ مگاواتی با ظرفیت اسمی ۲۵ مگاوات و یک واحد بخار به ظرفیت ۹ مگاوات در شرایط ایزو و در مجموع معادل ۳۴ مگاوات خواهد بود. ارتفاع نیروگاه از سطح دریا ۱۶۹۱ متر بوده و تحویل گیرنده برق تولیدی آن، شرکت برق منطقه‌ای استان کرمان است. تمامی تجهیزات اصلی نیروگاه شامل توربین‌های گازی و بخاری، ژنراتور، بویلر و سامانه کنترل ساخت گروه مپنا است.


درباره نیروگاه سیکل ترکیبی کرمان

نیروگاه سیکل ترکیبی کرمان دارای هشت واحد گازی به صورت ترکیبی از شش واحد گازی از نوع V94.2 آنسالدو (ایتالیا) به اضافه دو واحد گازی توسعه‌ای (از محل اعتبارات بانک توسعه اسلامی) به ظرفیت هریک ۱۵۹.۹ مگاوات (جمعا به ظرفیت ۱.۲۷۰ مگاوات در بخش گازی) و ۴ واحد بخار نوع E Type توگا هر یک به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات است. به این ترتیب، مجموع ظرفیت نیروگاه برابر با ۱۹۱۲ مگاوات در شرایط ایزو (ISO) است.

این نیروگاه در کیلومتر ۳ جاده باغین – رفسنجان در زمینی به مساحت ۱۲۰ هکتار ، درمنطقه باغین واقع شده است. تأمین تجهیزات اصلی نیروگاه در بخش گازی از طرف آنسالدو (ایتالیا) و سایر تجهیزات ( BOP ) توسط سازندگان داخلی با مدیریت شرکت مپنا تأمین و توسط پیمانکاران داخلی اجرا شده است.

کارفرمای این پروژه در بخش گازی سازمان توسعه برق ایران، مشاور طرح شرکت مهندسین مشاور قدس نیرو و پیمانکاران پروژه در بخش گازی شرکت توسعه یک مپنا بوده است. همچنین کارفرمای این پروژه در بخش بخار سازمان توسعه برق ایران، مشاور آن شرکت مشانیرو و پیمانکاران پروژه در این بخش شرکت توسعه دو مپنا بوده است.

آب مورد نیاز نیروگاه توسط یک حلقه چاه در مجاورت نیروگاه و سوخت مصرفی (گاز و گازوئیل) توسط خطوط لوله شرکت نفت و یا تانکرهای نفت کش تأمین می شود. همچنین برق تولیدی نیروگاه سیکل ترکیبی کرمان ز طریق پست ۲۳۰ کیلو ولت نیروگاه به شبکه سراسری منتقل می‌ شود.

تاریخ شروع عملیات اجرایی این پروژه در بخش گازی ۱۰ آبان سال ۷۸ بود و کلیه واحدهای گازی این نیروگاه تا سال ۱۳۸۰ وارد مدار شد و تا سال ۱۳۸۴ بطور کامل تحویل دائم شدند. همچنین با توجه به توسعه این نیروگاه و تبدیل آن به سیکل ترکیبی، عملیات اجرایی واحدهای بخار این نیروگاه اول مرداد سال ۱۳۸۴ کلید خورد و تا ۲۲ آذر سال ۸۹ کلیه واحدهای بخار نیروگاه به کارفرما تحویل موقت شدند. هم اکنون کلیه واحدهای گازی نیروگاه سیکل ترکیبی کرمان تحویل دائم و کلیه واحدهای بخار آن تحویل موقت شده‌اند.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مشعل فاز ١٨ پارس جنوبی روشن شد

سکوی ١٨A پارس جنوبی به عنوان دومین سکوی فازهای اولویت دار روز پنجشنبه گذشته با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *