اتمام موفقیت آمیز لوله گذاری فاز ۲۲ پارس جنوبی

براساس برنامه ریزی صورت گرفته عملیات لوله گذاری فاز ۲۲ میدان گازی پارس جنوبی در خلیج فارس در کمتر از ۸۰ روز به پایان رسید.
به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران (IOEC)، ششم تیرماه سال جاری، عملیات کشش خط لوله از دریا به خشکی (شورپول) فاز ۲۲ میدان گازی پارس جنوبی با بهره‌گیری از شناور «سی مستر» با موفقیت به پایان رسید و با اتمام این عملیات، ۱۱۰ کیلومتر لوله گذاری فاز ۲۲ از ساحل عسلویه تا جکت نصب شده در فاز ۲۲ آغاز شد.
بر اساس این گزارش، لوله گذاری دریایی این فاز با استفاده از شناور «سی مستر» با متوسط روزانه ۲ کیلومتر و رکورد ۲.۴ کیلومتر لوله گذاری در بستر دریا، انجام گرفت و عصر دیروز این عملیات با موفقیت به پایان رسید. با توجه به تعداد زیادی تقاطع با سایر خطوط لوله موجود، این خط از روی بیش از ۶۰ عدد تکیه گاه فلزی و بتنی عبور کرده است که همین موضوع آن را از سایر عملیات مشابه متمایز نموده است.
شایان ذکر است این شناور تا کنون در میدان گازی پارس جنوبی بیش از ۲ هزار کیلومتر لوله گذاری انجام داده است و بهترین رکورد این شناور در فاز ۲۲ نیز روزانه ۲,۴ کیلومتر بوده است.
به گزارش روابط عمومی، هم اکنون ۱۱۰ کیلومتر خط لوله انتقال گاز ترش به قطر ۳۲ اینچ و ۱۱۰ کیلومتر خط لوله انتقال محلول گلایکول (ضد هیدرات) به قطر ۴.۵ اینچ؛ از ساحل عسلویه تا جکت نصب شده در فاز ۲۲ در بستر دریا نصب شده است، عملیات هوک آپ و نصب نهایی خط لوله انتقال گاز ترش، در انتظار تکمیلِ ساخت و نصب سکوی فاز ۲۲ است.
گفتنی است برای انجام زنجیره فعالیت های منجر به عملیات لوله گذاری فاز ۲۲، بیش از یک میلیون نفر ساعت بدون حادثه و بدون توقف در بخش های مهندسی، پوشش بتن لوله، بارگیری و حمل و لوله گذاری اشتغال زایی شده است.
همچنین پیش بینی می شود با انجام عملیات باقیمانده و تکمیلی شامل عملیات پر کردن دهانه های آزاد، ساخت و نصب اسپول های انتهای خط لوله و عملیات تست فشار آب، ظرف مدت ۴ ماه آتی بتوان خط لوله را به کارفرما تحویل داد.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مشعل فاز ١٨ پارس جنوبی روشن شد

سکوی ١٨A پارس جنوبی به عنوان دومین سکوی فازهای اولویت دار روز پنجشنبه گذشته با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *