سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در تامین برق جهان به ٢٢ درصد رسید

استقبال استفاده از انرژی های نو در حال افزایش است و در سال گذشته میلادی ٢۵٠ میلیارد دلار در بخش تولید برق تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری شده است.

به گزارش خبرنگار شانا روند رو به رشد استفاده از انرژی های نو و تجدید پذیر با شتاب در حال افزایش است و اغلب کشور های جهان با توجه به موقعیت جغرافیائی قرار گرفته در آن از انرژی های نو و تجدید پذیر استفاده می کنند.

تمام آمارها حاکی از آن است که جهان به سوی استفاده از انرژی های پاک گام بر می دارد بطوری که ظرفیت انرژی بادی، خورشیدی و دیگر انرژی‌های تجدیدپذیر طبق آمارهای رسمی منتشر شده طی سال گذشته میلادی رشد یافت و هم‌اکنون ٢٢ درصد برق جهان ازطریق انرژی‌های تجدیدپذیر تامین می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود انرژی برق‌آبی و سایر فناوری‌های سبز تولید برق ٢۶ درصد برق جهان را تا سال ٢٠٢٠ تولید کند.

براساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، سطح سرمایه‌گذاری‌های انرژی تجدیدپذیر در زمان حاضر درمقایسه با سال ٢٠١١ که ٢٨٠ میلیارد دلار بوده، کمتر شده است و انتظار می‌رود تا پایان این دهه بطور میانگین سالیانه ٢٣٠ میلیارد دلار در این بخش سرمایه‌گذاری شود.

نرخ رشد کنونی ایجاد مزرعه‌های بادی جدید و پنل‌های خورشیدی قابل‌توجه است اما آژانس معتقد است که این نرخ رشد کافی نیست.

در این گزارش آمده است که استفاده از انرژی باد در ساحل برای کشورهای برزیل، شیلی و آفریقای جنوبی درمقایسه با سایر روش‌های تولید برق از سوخت‌های فسیلی ارجحیت دارد.

توانمندسازی بخش خصوصی برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر

به‌منظور توانمندسازی بخش‌های خصوصی و تعاونی، وزارت نیرو به ارایه مشوق‌های مناسب برای افزایش سرمایه‌گذاری در تولید برق از منابع تجدیدپذیر اقدام کرده است.

در زمان حاضر ظرفیت نصب شده مولدهای تجدیدپذیر حدود ٢١٩ مگاوات است درحالی که آلمان تا پایان سال ٢٠١٢ میلادی، با وجود داشتن پیک زمستانی (برعکس پیک تابستانه شبکه برق ایران) و شدت تابش بسیار کمتر از ایران، ٣٢٠٠٠ مگاوات مولد خورشیدی و بیش از ٣٠٠٠٠ مگاوات توربین بادی نصب شده دارد.

در این مسیر به‌منظور توانمندسازی بخش‌های خصوصی و تعاونی، وزارت نیرو به ارایه مشوق‌های مناسب برای افزایش سرمایه‌گذاری در تولید برق از منابع تجدیدپذیر اقدام کرده است.

براساس این گزارش، باید در ١٠ سال آینده دست‌کم ٢٠ درصد از برق تولیدی کشور از محل انرژی‌های نو تامین شود چراکه در سال‌های ٢٠١٧ تا ٢٠٢٠ باید مالیات منوکسیدکربن به سازمان ملل پرداخت کنیم.

نرخ پایه خرید برق از تمام تولیدکنندگان برق تجدیدپذیر در سال ١٣٩٣ معادل ۴۶٢٨ ریال محاسبه شده است.

این گزارش می افزاید: انعقاد قرارداد خرید تضمینی برق تولیدی از منابع تجدیدپذیر براساس قیمت واقعی سوخت صرفه‌جویی شده، ٢٢ قرارداد بیع متقابل به ظرفیت ٩۴۵ مگاوات با سرمایه‌گذاران منعقد شده است که در مقابل سوخت صرفه‌جویی شده به ارزش ٣١١٠٠ میلیارد ریال به سرمایه‌گذاران تحویل خواهد شد.

در بند ۶٩ قانون بودجه سال ١٣٩٢، با وضع عوارض ٣٠ ریالی بر هر کیلووات ساعت مصرف برق (به‌جز مشترکان خانگی روستایی)، منابع محدودی برای حمایت از توسعه مولدهای تجدیدپذیر و برق روستایی ایجاد شده است.

بر اساس این گزارش مبلغ ٣٠‌ ریال بعنوان عوارض برق تجدیدبذیر از مشترکان برق به‌استثنای مشترکان خانگی روستایی و چاه‌های کشاورزی بابت حمایت از توسعه و نگهداری شبکه‌های روستایی و تولید برق تجدیدپذیر و پاک طبق بند ۶٩ قانون بودجه سال ١٣٩٢ (و بند “ز” تبصره ٩ قانون بودجه سال ١٣٩٣) توسط شرکت توانیر دریافت می‌شود.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

بسته جامع پیشنهادی هند به ایران برای توسعه میدان گازی فرزاد B

منابع هندی اعلام کردند که هند برای توسعه میدان فرزاد B یک بسته جامع پیشنهاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *