رونمایی از قراردادهای جدید نفتی ایران تنها برای خارجی‌ها و منوط به لغو تحریم‌ است

محمودرضا فیروزمند در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت حقوقی خلع‌ید چینی‌ها از آزادگان جنوبی گفت: موضوع آزادگان در شرکت متن تمرکز یافته است و امور حقوقی شرکت ملی نفت ورودی به این مسئله نداشته است.

وی افزود: اگر احیاناً چینی‌ها شکایتی هم کرده باشند، مرجع رسیدگی به آن ما نیستیم و کار پروژه حتی مباحث حقوقی آن هم در خود شرکت متن پیگیری می‌شود، اما اگر دچار مشکلی شوند که نتوانند آن را حل کنند، به سراغ ما می‌آیند.

مدیر امور حقوقی شرکت ملی نفت اضافه کرد: درباره انعقاد قرارداد جدید توسعه این میدان نیز امور حقوقی شرکت ملی نفت درگیر نیست و معاونت سرمایه‌گذاری روی آن کار می‌کند؛ البته فعلاً قرارداد جدید عملیاتی نشده است.

وی با بیان اینکه قراردادهای جدید نفتی ایران موسوم به IPC در اسفندماه منوط به رفع تحریم‌ها در لندن رونمایی می‌شود، افزود: البته پیگیری این موضوع نیز به طور متمرکز به عهده آقای حسینی گذاشته شده است؛ بنده عضو کار گروه تدوین قراردادهای جدید نیستم و مجموعه امور حقوقی تنها لجستیکی مورد نیاز برای تدوین قراردادهای جدید را فراهم می‌کرد.

فیروزمند با تاکید بر اینکه بعید است در داخل بحث بیشتری برای معرفی قراردادها اتفاق بیفتد، گفت: در سمینار اسفندماه سال گذشته اصول کلی حاکم بر قراردادها بیان شد و با توجه به اینکه ۹۰ درصد مخاطبان این قراردادها خارجی‌ها هستند، رونمایی جزئیات قراردادها برای خارجی‌ها انجام خواهد شد.

وی اظهار داشت: شرکت‌های خارجی همیشه حتی در اوج تحریم‌ها هم می‌‌گویند می‌خواهند وارد شوند، اما تا قضیه تحریم حل نشود، نخواهند آمد، اما فعلاً درباره هیچ میدان خاصی مذاکره نشده و پیشنهادی نشده است.

مدیر امور حقوقی شرکت ملی نفت افزود: شاید اگر کسی از قبل روی میدانی کار می‌کرد تمایل داشت به این کار ادامه ده، یا اگر روی اکتشاف کار می‌کرد برای توسعه هم داوطلب می‌شد، اما چون چنین چیزی نداریم، ابراز علاقه شرکت‌‌های خارجی کلی است و مصداقی نیست.

وی تصریح کرد: شرکت‌های خارجی از ما درباره جوانب دقیق و جزئیات قراردادهای جدید نفتی ایران سؤال می‌کنند و اگر این خبیث‌ها شرشان را از سر کشور ما کم کنند و برای برداشتن تحریم‌ها اذیت نکنند، در اسفندماه قراردادها به صورت کامل رونمایی می‌شود.

به گزارش فارس، رونمایی از جزئیات از تدوین قراردادهای جدید نفتی ایران موسوم به IPC نزدیک به یک سال به دلیل منوط شدن به رفع تحریم‌ها به تعویق افتاده است.

بر اساس این گزارش متن و جزئیات این قراردادها مانند قراردادهای بیع متقابل علاوه بر شرکت‌های داخلی برای کارشناسان نفتی ایرانی و پژوهشگران نیز نامعلوم است.

محرمانه ماندن قراردادهای قبلی بیع متقابل با شرکت‌های خارجی انتقادات فراوانی را از سوی کارشناسان نفتی بر انگیخته بود.

از سوی دیگر، در حال حاضر کارشناسان صنعت نفت با توجه به خلع ید بعضی پیمانکاران ایرانی از قراردادهای توسعه میادین نفت و گاز می‌گویند، انتظار برای ورود خارجی‌ها در توسعه میادین نفت و گاز ایران که نیازمند حصول شرایط بسیار ویژه‌ای از جمله لغو تحریم‌های سازمان ملل است، باعث رکود و توقف اجرای پروژه‌های بزرگ توسعه میادین خواهد شد.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

مهندس بیژن عالیپور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شد

با حکم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مهندس بیژن عالیپور به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *