مشعل سکوی فاز ١۵ پارس جنوبی روشن شد

مشعل سکوی فاز ١۵ میدان گازی پارس جنوبی با هدف تست تاسیسات و تجهیزات این سکو با موفقیت روشن و آزمایش شد.

به گزارش خبرنگار شانا، سکوی ١٨A پارس جنوبی نیز به عنوان دومین سکوی فازهای اولویت دار روز پنجشنبه گذشته (٢۴ مهر) با روشن شدن مشعل آن، با موفقیت آزمایش شد.

بر اساس برنامه ریزی انجام شده، سکوی فازهای ١۶ و ١۵ پارس جنوبی به ترتیب در تاریخهای ١٠ و ٢٠ آبان ماه امسال در سرویس قرار خواهد گرفت.

به گفته مجریان طرح توسعه فازهای ١۵ و ١۶ پارس جنوبی تا پایاه هفته جاری ترین سوم پالایشگاه این فاز آماده راه اندازی کامل خواهد بود، ضمن آن که قرار است گاز مورد نیاز این ترین از فاز ١٨ توسط یک خط لوله بین فازی تامین شود.

متخصصان صنعت نفت و گاز کشورمان در قالب یک تیم مشترک راه انداز هم اکنون به شدت در ترین چهارم پالایشگاه فازهای ١۵ و ١۶ میدان گازی پارس جنوبی مشغول فعالیت هستند و پیش بینی می شود این ترین نیز یک هفته پس از ترین سوم وارد مدارد تولید شود.

هم اکنون در پالایشگاه فازهای ١۵ و ١۶ پارس جنوبی روزانه ١٧ میلیون متر مکعب از گاز ترش و خشک فازهای ۶ تا ٨ پارس جنوبی فرآورش می شود.

بر پایه این گزارش، هدف‌ از توسعه‌ فازهای ١۵و ١۶ تولید روزانه‌ ۵۶,۶ میلیون‌ متر مکعب‌ گاز طبیعی‌، ٧۵ هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی‌،۴٠٠ تن‌ گوگرد و تولید سالیانه‌ ١,٠۵ میلیون‌ تن‌ گاز مایع‌ quotation mark LPG quotation mark (پروپان و بوتان) و یک میلیون‌ تن‌ اتان‌ برای تامین‌ خوراک‌ واحدهای‌ پتروشیمی‌ است.

تاسیسات‌ دریایی‌ و ساحلی‌ این‌ فازها شامل، دو سکوی‌ حفاری‌ (هرکدام شامل‌ ١١ حلقه‌ چاه‌)، دو رشته‌ خط‌ لوله‌ ٣٢ اینچ‌ دریایی‌ انتقال‌ گاز به‌ طول‌ تقریبی ١١۵ ‌کیلومتر، دو خط‌ لوله‌ ۴,۵ اینچی‌ انتقال‌ محلول‌ گلایکول‌ به‌ طول‌ تقریبی‌ ١١۵ کیلومتر، واحدهای‌ شیرین‌سازی‌ گاز و سرویسهای‌ وابسته‌ است.

هم ‌اکنون ٧٢ درصد گاز مصرفی کشور معادل روزانه ٣٠٠ میلیون مترمکعب گاز از میدان گازی پارس جنوبی تولید می‌شود.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

این مطلب را هم ببینید

ازسرگیری تولید گاز میدان مشترک ایران و انگلیس تا چند روز آینده

سخنگوی شرکت بی پی از آغاز دوباره تولید از میدان گازی مشترک این شرکت با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *