راهنمای مهندسی در پروژه ‏های نفت و گاز از انتشارات Technip

در عصر حاضر، فاز مهندسی یک پروژه بزرگ معمولا در چند شرکت از کشورهای مختلف انجام می‏شود. این موضوع باعث شده است تا مهندسانی که امروزه وارد این صنعت می‏شوند، نتوانند به راحتی دانش سرتاسری مورد نیاز را به دست آورند. این اثر کسب این دانش را تسریع نموده و همچنین برآورده ‏کننده نیاز کسانی است که مشتاق فهمیدن عوامل فنی موثر در اجرای پروژه هستند.

این کتاب به خواننده آن دورنمایی از چگونگی انجام مهندسی تاسیسات نفت و گاز را ارائه می‏دهد و شامل چرخه کامل طراحی آنها از تعیین الزامات سطح بالای کارکردی و طراحی مفهومی تا طراحی تفصیلی است.

هر یک از وظایف مهندسی شرح داده شده و مثالی از نمونه مدارک و نقشه ‏های انتخاب شده از یک پروژه واقعی برای آنها ارائه شده است.

بر خلاف سایر کتابهای راهنما که عموما تنها مطالب یک دیسیپلین خاص –نظیر فرایند، سیویل و سازه، …- را پوشش می‏دهند، این اثر تمامی دیسیپلینهای مهندسی یک پروژه را پوشش می‏دهد.

کتاب راهنمای مهندسی در پروژه ‏های نفت و گاز با ارائه بیش از ۲۵۰ تصویر و نمودار، اطلاعات جامعی به خواننده ارائه می‏کند تا او بتواند به ‏سادگی به هر یک از نقاط چرخه عمر پروژه مراجعه کند.

این کتاب ترجمه ‏ای است از کتاب The Oil and Gas Engineering Guide نوشته Hervé Baron، که در سال ۲۰۱۰ توسط انتشارات editions technip در ۲۰۰ صفحه چاپ شده است.

نویسنده این کتاب، هروه بارون، مسیر شغلی خود را از کار در یک شرکت نفتی بین ‏المللی شروع کرد. هرچند که در شروع به بهره‏ برداری از واحدهای نفت و گاز دلبستگی داشت، کنجکاوی فنی درباره طراحی این واحدها او را به سمت شرکتهای پیمانکاری مهندسی و کسب تخصص در این زمینه سوق داد. به عنوان مدیر مهندسی پروژه ‏های بزرگ EPC، او بینش مهندسی را به ‏دست آورده و دانش ارائه شده در این اثر را جمع ‏آوری نمود. هروه بارون دانش ‏آموخته مهندسی از دانشکده IFP و پلی ‏تکنیک فرانسه است.

 

فهرست مطالب

مقدمه

تقدیر و تشکر

برخی علائم اختصاری رایج در مهندسی

مهندسی پروژه

۱ شروع مهندسی

۲ فرآیند

۳ تجهیزات / مکانیک

۴ جانمایی واحد

۵ بهداشت صنعتی، ایمنی و محیط زیست (HSE)

۶ سیویل

۷ مواد و خوردگی

۸ پایپینگ

۹ مدلسازی واحد

۱۰ ابزاردقیق و کنترل

۱۱ برق

۱۲ مهندسی فیلد

۱۳ چالشها: تطبیق با برنامه نصب و اجرا

۱۴ چالشها: کنترل اطلاعات

فهرست: مدارک رایج مهندسی

پیوست: برنامه مهندسی نمونه

درباره ابوالفضل آهنی

ابوالفضل آهنی دانش آموخته رشته مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. در ابتدا بیشتر متمایل به کاربرد آمار، هوش مصنوعی و تئوری تصمیم گیری برای مدلسازی ریاضی و حل مسائل پیچیده مهندسی و مدیریتی بود، ولی پس از همکاری با شرکتهای پیمانکار نفت، گاز و پتروشیمی مجذوب پیچیدگی های خاص این نوع پروژه های عظیم شد و برای مهار این نوع پیچیدگی ها، به جستجو و پیگیری مستمر مقالات و کتب تخصصی مربوطه پرداخت. پس از کسب تجربیاتی در زمینه برنامه ریزی و کنترل پروژه، طراحی و استقرار سیستم اطلاعات مدیریت پروژه، سیستم مدیریت کیفیت و سیستم مدیریت HSE؛ او علاقه مند به ترویج دانش مدیریت پروژه در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی شده است.

این مطلب را هم ببینید

نمودار ارتباط مدارک اصلی مهندسی با فعالیتهای سایر قسمتهای پروژه

یکی از دلایل پیچیدگی پروژه های EPC،‌ تنوع اقلام قابل تحویل مهندسی و کاربردهای گوناگون …

۳ نظرات

 1. سلام
  لطفا بفرمایید این کتاب (راهنمای مهندسی در پروژه‏های نفت و گاز ) را چگونه تهیه کنیم ؟

  • سلام دوست عزیز.
   این کتاب در حال طی مراحل ویرایش فنی خود است، و به محض انتشار خبر آن در همین سایت منتشر می شود.
   با اینحال تا موقع انتشار کتاب، مطالب منتخب کتاب در این سایت منتشر می شود.
   برای مثال مطلب “نمودارهای ارتباط مدارک اصلی تولید شده توسط دیسیپلینهای مختلف مهندسی و کاربردهای آن” که به آدرس https://epczoom.ir/archive/1106 منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *