هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم!

اخیرا یکی از خوانندگان سایت ایمیلی برایم ارسال کرد. دیدم این ایمیل ممکن است حرف دل خیلی از خوانندگان سایت با من، و پاسخ آن حرف دل من با فعالان این صنعت باشد …
ایمیل یکی از خوانندگان سایت:
با عرض سلام و خسته نباشید.
بنده دریاباری هستم، کارشناس ارشد مهندسی صنایع -صنایع و اخیرا در یک شرکت پروژه محور مشغول بکار شدم. قبلا تو صنعت خودرو کار میکردم. شرکت ما  بصورت EPC کار میکند و ماموریت بنده این هست با توجه به اینکه قبلا استاندارد ایزو ۹۰۰۱ کار کردم. برای این شرکت استاندارد ISO 9001 بگیرم، متاسفانه بنده با فعالیت ها و فرایندهای حوزه پروژه محور آشنایی چندانی ندارم. با سایت خوب شما آشنا شدم. در خواست بنده از شما این هست:
۱- کتاب یا منبعی می شناسید تا در زمینه مدیریت کیفیت در پروژه های EPC کار کرده باشه؟؟ در حوزه سایت فعلا نمیخوام. فعلا برای دفتر مرکزی میخوام
۲- برای ساخت واحد EPC امکانش هست لطف کنید بفرمائید هر قسمت باید چه اطلاعاتی را مهیا کند؟ و یا چه مراحلی نیاز هست؟ مثلا واحد مهندسی یا بازرگانی باید چه مدارکی را آماده کنند و یا چطور وارد مناقصه شوند؟ مانند چارت مهندسی که در سایت خود قرار دادید برای ارتباط بین E و P و C
اگر چک لیست یا منبعی در این زمینه دارید ممنون میشوم تا برای من بفرستید تا طبق آن چک کنم شرکت ما چه چیزهایی را ندارد تا برنامه ریزی کنیم که چطور به آنها برسیم.
در پایان از شما ممنونم. امیدوارم بتوانم از دانش و تجربه شما بهره مند گردم.
ارادتمند شما: …

پاسخ من – با کمی اصلاح 🙂
جناب آقای مهندس … عزیز
با سلام
ضمن عرض پوزش در ارسال پاسخ. این روزها دو پروژه طراحی سایت در دست دارم، که می خواهند سایتشان تا قبل از نمایشگاه نفت و گاز بالا بیاید و سرم خیلی شلوغ بود.
خیلی وقت است که روی سایت EPCzoom کار نمی کنم. قرار بود این سایت با همکاری تعدادی از دوستان و همکاران این صنعت تکمیل شود، ولی متاسفانه چون در ابتدای کار درآمدی نداشت، متاسفانه دوستان همکاری نکردند …. و انگیزه ام برای ادامه فعالیت در این زمینه و ارسال مطالب جدید از بین رفت. سایت را با همین مطالبش نگه داشتم تا در همین حد هم که شده، کمکی به صنعت نفت کشورمان کرده باشم، و اگر فرصت شد تیم جدیدی تشکیل داده و کار را جلو ببرم. بگذریم.
تا جایی که به یاد دارم، آن موقع کتاب خاصی زمینه آشنایی با مدیریت کیفیت پروژه های EPC: پیدا نکردم. ولی همانطور که میدانید ISO 9001 بر رویکرد فرآیندی تاکید دارد. درستش هم همین است، تا فرآیندها را نشناسیم، نمی توانیم در آنها اصلاحی ایجاد کنیم. بنابراین می رسیم به شناسایی کتابی در زمینه شناخت فازهای پروژه و فرآیندهای آن. در خصوص فاز مهندسی من کتاب زیر را پیشنهاد می کنم:
۲۰۱۰ The Oil & Gas Engineering Guide – by: herve baron – Technip Editions
این کتاب را بنده ترجمه کرده ام، ولی فرصت ویرایش نهایی و پیدا کردن ناشر و چاپ آنرا نداشته ام. نسخه انگلیسیش را می توانید در اینترنت پیدا کنید.
در زمینه فاز تامین P پروژه الان کتاب خاصی به ذهنم خطور نمی کند.
جدیدا عضو سایت OilPro.com شده ام، برای شما ایمیل دعوت نامه فرستادم. شاید در آن سایت بتوانید پاسخ به سئوالاتتان را پیدا کنید و یا سئوالاتتان را در آنجا مطرح کنید و منتظر جواب باشید. تا جایی که دیدم به علت تعداد زیاد اعضا در این سایت و … احتمال دستیابی به سئوالات در آنجا زیاد است. مثلا این مورد
امیدوارم به زودی فرصت بیشتری برای جستجو و ارسال سایر منابع به شما را داشته باشم.
امیدوارم به زودی با پیچ و خم این صنعت آشنا شده، و این لطف را داشته باشید تا با همکاری در سایتهایی مثل EPCzoom.ir به یاری تازه کاران این صنعت در ایران بپردازید.
همیشه سبز و پیروز باشید.
ابوالفضل آهنی
مدیر سایت EPCzoom

درباره مدیر سایت

مدیر سایت. با من از طریق epczoom در gmail.com در تماس باشید و به شبکه لینکداین این سایت به آدرس ir.linkedin.com/pub/epc-zoom/8a/b01/6b1 بپیوندید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *